E- DERGİKISA KOLEKTİFİSİNEMA

ANNEMİN ESTETİK ANLAYIŞI:DANTEL

Bu hafta #kısakolektifi’nde  Genç Yönetmen Şükrü Özçelik’in eğlenceli belgesel-kısa filmi  Annemin Estetik Anlayışı’nı ağırlıyoruz.

2012 yapımı olan bu filmde dünyaya gözlerimizi açmamızdan itibaren ilk estetik unsur olarak öğrendiğimiz dantel’in evin bireylerine göre anlamları irdeleniyor.

Dantel Nedir ?

Anneye göre dantel : bazen evin muhtelif noktalarında ki boşlukları estetik bir şekilde doldurmaya yarayan bir sanat eseri bazende ekonomik kaygılarla aile bütçesine katkı sağlamak için yapılan bir iş-uğraş.

Evin okuyup adam olmuş oğluna göre dantel :Aristokrat evlerdeki yağlı boya tabloların,biblolarının yerini doldurması hedeflenen orta sınıf için geleneksel bir sanat ve aynı zaman kadınların sosyalleşmesi için bir araç.

Evin küçük kızına göre dantel :Temizliğinden, toplamasından,ütüsünden gına gelmiş zahmeti bol gereksiz birşey.

Evin babasına göre dantel : Bu kısıma ulaşılamıyor.

Evin küçük oğluna göre dantel : İleride içinden film çıkabilecek bir bir unsur.

Not : Filmdeki herbest detayı gerçekten güzel yakalanmış ve filme anlam katmış bir durum gerçekten.Olay’ın aslı trajik ama anlatınca gülmeden edemiyoruz.Onur Ünlü’nün dediği gibi : trajik olanın gönülden ifşası humor’u açığa çıkarır.

 

Önceki Sayfa

SEN

Sonraki Sayfa

Mehmet Güreli - Kimse Bilmez

Halis Yıldız

Halis Yıldız

Ispartada doğdu.Türkiyenin ilk cabrio üniversitesinden mezun.Dünyayı bir sanat eseri olarak görüyor.Hayatı ve dahasını sanatla anlayıp anlamlandırabilmeyi umuyor.Sinemaya ve hasseten iran sinemasına özel ilgisi var.