EDEBİYATHABERLER

EDEBİYAT DÜNYASININ ACI GÜNÜ: AHMET CEMAL HAYATINI KAYBETTİ

Edebiyat dünyası Ahmet Cemal’i kaybetti. Kalp rahatsızlığından dolayı bir süredir tedavi gören gazeteci, yazar ve çevirmen Cemal, 75 yaşında hayta gözlerini yumdu.

Çeviride ismi bir marka haline gelen Cemal, Sultan Abdulhamit Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde tedavi görüyordu. Dün gece de kalp yetmezliği sebebiyle hayata veda etti. Edebiyat dünyası, aldığı haberle büyük bir üzüntüye boğuldu. Cemal’in cenaze namazı yarın Moda Camii’nde ikindi vaktinin ardından kılınacak.

YAZIYLA GEÇEN BİR ÖMÜR

Cemal, dünya edebiyatının önemli eserlerini okuyucuyla buluşturmuştu. Eserlerini çevirdiği isimler arasında Franz Kafka, Goethe, Walter Benjamin, Nietzche ve Stefan Zweig gibi isimler yer alıyor. Cemal ayrıca 1988 yılında Türk kültürüne sağladığı katkılardan dolayı Anadolu Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanına kavuşmuştu. Birçok makale denemesi kitaplaşan Cemal’in şiir, öykü, roman ve oyun kitapları bulunuyor. Avusturya Federal Cumhuriyeti tarafından Altın Liyakat Nişanı’nı almaya layık görülen Cemal, 2012 yılında Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’nün de sahibi olmuştu.

 

Önceki Sayfa

LENİNGRAD: AYKIRILIK, ZEKA, MİZAH VE MÜZİK ZİYAFETİ

Sonraki Sayfa

MUSTAFA ÖZKE'NİN KALEMİNDEN (1)

İlkay Göçmen

İlkay Göçmen