HABERLERMANŞET

SEN GİTTİN ADIN KALDI, DOSTLAR SENİ HATIRLIYOR…

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google, Aşık Veysel’i unutmadı. Google tarafından ünlü halk ozanının doğum gününün 123. yıl dönümünde özel doodle hazırlandı.

Sözleriyle, sazının teliyle yıllardır yüreklere dokunan, Anadolu’nun kucağında bir ömür süren Aşık Veysel Şatıroğlu, 25 Ekim 1894 yılında Sivas Şarkışla’da dünyaya geldi. Annesi Gülizar, babası ise Karaca lakaplı Ahmet isimli bir çiftçiydi. Ünlü ozanın iki kız kardeşi, o dönemde yörede yaygınlaşan çiçek hastalığına yakalanıp hayatını kaybetti. Aşık Veysel de 7 yaşındayken aynı hastalığa yakalanıp iki gözünü kaybetti. Bu durumu şöyle anlatıyordu: “Çiçeğe yatmadan evvel anam güzel bir entari dikmişti. Onu giyerek beni çok seven Muhsine kadına göstermeye gitmiştim. Beni sevdi. O gün çamurlu bir gündü, eve dönerken ayağım kaydı ve düştüm. Bir daha kalkamadım. Çiçeğe yakalanmıştım. Çiçek zorlu geldi. Sol gözümde çiçek beyi çıktı. Sağ gözüme de solun zorundan olacak, perde indi. O gün bugündür dünya başıma zindan.”

Google tarafından ünlü halk ozanının doğum gününün 123. yıl dönümünde özel doodle hazırlandı.

 O BAĞLAMA ELİNDEN BİR DAHA HİÇ DÜŞMEDİ

Babası, Veysel’ine oyalanması için bir bağlama aldı…O bağlama ölene kadar da elinden düşmedi. Önce, başka ozanların türküleri çalındı bağlamayla. Takvimler 1930 yılını gösterdiğinde Sivas Maarif Müdürü Ahmet Kutsi Tecer ile Kutsi Bey’in düzenlediği şairler gecesinde tanıştı. Kutsi Bey’in verdiği destekle de bir çok beldeyi dolaştı. Aşık geleneğinin en büyük temsilcileri arasında bulunan Veysel, Köy Enstitüleri’nde de saz eğitimi verdi. 1965 yılına gelindiğinde ise kendisine özel kanunla maaş bağlanmıştı. 1970’li yıllarda da Gülden Karaböcek, Selda Bağcan, Fikret Kızılok, Hümeyra, Esin Afşar gibi isimler, Âşık Veysel’in deyişlerini yeniden yorumlamaya başladı. 1973 yılında hayatını kaybeden Aşık Veysel’in o bilge sözleri bugün ülke sınırlarını da aşmış durumda…

Kolektif Sanat ailesi olarak, ünlü halk ozanımıza Allah’tan rahmet diliyoruz…

Önceki Sayfa

ŞAHMERAN AŞKINA MEFTUN BİR SANATÇI: FAİRUZ AYGÜL

Sonraki Sayfa

ZENGİNLER RENKLİ PANTOLON GİYER!

İlkay Göçmen

İlkay Göçmen