EDEBİYATESİNTİMANŞET

ANNE OLMAK

Anne olmak.. canlıların dişi olanına has muhteşem bir özellik.

Bedeninde bir başka canlıyı büyüten ve dünyaya getiren varlık.

Anneliğe dair herkesin söylediği çok söz olmuştur hep. Edebiyatın, dinlerin, politikacıların, eğitimcilerin, psikologların, erkeklerin söylediği – buyurduğu çok şey vardır her daim…

Tüm bu gürültünün ortasında kafası karmakarışık, ürkek ve kendini yeterince ‘ ideal ’ anne olarak görememenin suçluluğuyla boğuşan anneler ise suskundur genelde.

Çocuklarının ihtiyaçlarını temin etmeye çabalamakla meşgullerdir çünkü…

Bazı anneler ise annelik rolü üzerinden kendi hayatlarının yarım kalmışlıklarını, ulaşamadıkları elde edemediklerini giderme çabasına düşerler.

Bazı anneler ise bu ağır sorumluluğun üstesinden gelememiş ağırlığı altında ezilmişlerdir.

Özetle annelik bize sürekli söylendiği gibi her durum ve koşulda sonsuz sınırsız şefkat ve romantik duygularla dopdolu olmak demek değildir.

Aslında annelik sadece bedeninde bir yavruyu taşıyıp dünyaya getirmekten ibaret de değil belki.

Küçük bir insanı bir canlıyı sevmek, şefkatinle kol kanat gerip hayat yolculuğunda elinden tutmak değil midir annelik?

Annelik kavramı üzerinden kadınlara fazlaca yüklenildiğini düşünüyorum.

Anne sıfatından dolayı üzerine çok şey yüklediğimiz kadın da sonuçta bir insan. Geçmişinden getirdiği yaraları olan, içinde yarım kalmış hayalleri, hırsları olan, korkuları bulunan , gereksiz sivri yönleri olan bir fani…

Özetle; bir başka insanın hayata gelişine bedeniyle, kalbiyle, sütüyle yuva olmuş kapı olmuş anneler, rahat olun. İnsanüstü yaratıklar falan değilsiniz. Hatasız mükemmel olmaya çalışmanız gerekmiyor. Bir çocuğu dünyaya getirince onun tüm hayatını ipotek altına almanız da gereksiz.

Sadece kalbinizdeki o muhteşem sevme ve şefkat yeteneğiyle yavrunuzu sevmeniz sevgi bağlarını canlı tutmanız yeterli. Aslında tüm yavruları sevip sarıp sarmalayabiliyorsak onların hayatlarına güzellik katma adına bir şeyler yapabiliyorsak o zaman gerçekten anneliğin tadına varabilmişiz demektir diye düşünüyorum.

 

Önceki Sayfa

KENDİNİ DOĞURAN ANNELER

Sonraki Sayfa

BİR ANNE ŞEFKATİ: MİM MESLE MADAR

Uzman Psikolog İlknur Peder

Uzman Psikolog İlknur Peder