“Kolektif : bir çok kimseyi ve nesneyi içine alan,bir çok kişi ve nesnenin bir araya gelmesi sonucu olan “

TDK

Kolektif Sanat, temelde farklı bakış açıları olsa da, sanatın birleştirici gücüne inananların seslerini birlikte çıkardığı (bazen çığlığa dönüşebilir) ve her farklı bakış açısının yaşamasına saygı duyan ziyaretçilerinin kendilerini bulabilecekleri bir oluşumdur.

‘Sanat bizden sorulur, en iyisini biz biliriz’ tarzında efelenmeyen; bilakis aramanın esrarını benimseyen ve içselleştiren bakış açısına sahiptir. Görüp hayret ettiği, beğendiği paylaşmak istediğini okuruna ortak etmeye çabalar.

Bu bağlamda ünlü Grafik Tasarımcı Milton Glaser’e kulak verir : “Ben hâlâ etrafımdakilere hayret edebildiğim için kendimi şanslı hissediyorum, bir şeyler beni hâlâ şaşkına çevirebiliyor. Bence sanatla uğraşmanın en büyük artısı, yeni şeyler öğrenme fırsatlarının hiç tükenmemesidir. Her şeyi bilmediğini kabul etmek zorunda kalıyor insan.

”Kolektif Sanat, ‘seyirci onu değil bunu sever,’ diyen ve piyasa şartlarının acımasız rekabet ortamında kazancını aklından hiç çıkarmayan yapımcı edasıyla içerik oluşturmaz; içerik girme ölçütünü sadece okunma yada tıklanma potansiyeline göre belirlemez.

Kısaca; Kolektif Sanat, ‘toplum için midir, sanat için midir?’ cinsinden kısır tartışmalara bulaşmadan kısaca “sanat bizim içindir” deyip işine bakar.