MANŞETSİNEMASİNEMA HABERLERİ

Marvel’in Yeni Silahı: Black Panther

Sinemanın bugün milyar dolarlık bir endüstri haline gelmesindeki en büyük pay süper kahraman filmlerine aittir desek yanlış beyanda bulunmuş olmayız sanırım. Bugün Marvel ve DC Comics’in başını çektiği süper kahraman filmleri artık Batman, Superman ya da Ironman gibi çok bilinenler ile sınırlı değil. Kadın erkek onlarcası var artık, her biri ayrı bit yeteneğe, farklı düşmanlara sahip. Vizyonda büyük ilgi gören bu fantastik karakterlerin tek tek filmi çekiliyor bir sonraki sene hepsi bir araya toplanıp başka bir hikaye oluşturuluyor.

Bu süper kahraman ordusuna beyaz perdede son katılan kişi Black Panther oldu. Dünya genelinde ırkçılık konusunda yaşanan irticaya rağmen Black Panther siyahi bir süper kahraman olarak sinemada bir ilki temsil ediyor. Chadwick Boseman, Lupita N’Yong, Morgan Freeman, Andy Serkis ve bu sene Get Out filmi ile en iyi erkek oyuncu dalında Oscar adayı olan Daniel Kaluuya gibi önemli bir oyuncu kadrosuna sahip olan film, beklentileri boşa çıkartmayacak derecede heyecan verici.

Yeni Bir Evren…

T’Challa babasının ölümünden sonra tüm dünyadan teknolojik imkanlarla saklanan gizli kent Wakanda’nin kralı olur. Ancak tahtta hak iddia eden kuzeninin ve kentin varlığından haberdar olan başka düşmanların ortaya çıkması kralı çatışmaya sürükler. İhanet ve tehlike ile karşı karşıya kalan genç kral, düşmanlarını yenmek, halkının güvenliğini, yaşam biçimini ve Wakanda’nin çok değerli vibranium madenlerini korumak için tüm gücünü ortaya koymalıdır.

Black Panther Gotham, Metropolis, New York gibi bati tarzı süper kahraman filmlerine ev sahipliği yapan mekanlardan uzaklaşarak seyirciye yeni bir evren sunuyor. Wakanda her ne kadar modern bir şehir olarak tasvir edilmiş olsa da filmin geneline hakim olan Afrika atmosferi ve kültürü izleyenleri iki saatliğine safariye çıkarıyor. Afrika dansları ve kıyafetleriyle kara kıtanın renkli yüzünü beyaz perdeye estetik bir şekilde taşıyan Black Panther aksiyon sahneleriyle, kadın savaşçılarıyla izleyiciyi her an uyanık tutmayı başarıyor.

Büyüklerle Oynamak Zor

Filmin başarılı siyahi yönetmen Ryan Coogler tarafından çekilmesi de filme ayrı bir duygu katıyor. Zira filmde mülteciler ve kölelik devriyle ilgili geçen söylemler hikayenin politik boyutuna derinlik katıyor. Wakanda’nin beyazlar tarafından istila edilmesi tehlikesi sık sık dile getirilerek beyaz dünyanın sömürgeciliğinden dem vuruluyor.

Bana göre son yıllarda çekilmiş en başarılı, en ilginç süper kahraman filmlerinden olan Black Panther’in tek eksisi ise filmin başrol oyuncusu Chadwick Boseman’dan kaynaklanıyor. Kadrodaki diğer oyunculara göre daha sönük bir performans sergileyen oyuncu, belki de önemli oyuncularla beraber oynamanın dezavantajını yaşıyor.

Derinlikli ve izleyicide sempati uyandıran kotu karakterleri ile de dikkat çeken Black Panther, süper kahraman masasında Marvel’in büyük kozu olarak akıllarda yer edecek gibi. Güçlü bir sinema deneyimi için izlenmeye değer.

Önceki Sayfa

Her Şey Bir Detay, Detay Bile…

Sonraki Sayfa

“Bilimkurgu Edebiyatı Olmayan Milletlerin Gelecekte de Yeri Yok"

Muhammet Tarhan

Muhammet Tarhan