MANŞETTELEVİZYONYERLİ DİZİLER

Ne özledik be Vasfiye Teyze

Vasfiye teyze, Yalan Dünya dizisinde her zaman bize keyifli dakikalar geçiren bir karakterdi. Bu karakteri canlandıran da, güzel oyuncu Gonca Vuslateri’ydi elbette.

Ne zaman kaldığım lojmana gelsem,- lojman dediysem 1 artı 1 bir yer. Gazeteye ait bir bölüm,- ilk işim eski dizi Yalan Dünya‘nın kesitlerini izlemek.

Önce çayı demliyorum, bir şeyler hazırlıyorum. O sırada açıyorum bilgisayarımı ve özlemle andığım dizinin komik sahneleri ile doyuruyorum karnımı…

Yazıyı bazı kişisel gelişim uzmanları gibi, “aldım kaliteli tostu, verdim tost makinesine. Kızarmalarını beklerken hazırladım dilimli ekmeğimi ve koydum araya kaşar peynirini, tam o sırada yazmaya başladım,” demek gelirdi içimden; ama sevmem öyle.

Dizide kahkaha attığım ve çok sevdiğim oyuncu, Gonca Vuslateri‘nin canlandırdığı ‘Vasfiye Teyze‘ karakterini sürekli izliyorum.

Gerçeklerle yüzleşen, karamsar ve o büyük hafif kahverengimsi gözlükleri, kıvırcık saçlarıyla aynı dizide rol alan karakterleri kahrederken, kendini izleyenleri de kahkahaya boğan Vasfiye Teyze…

Hangi eve espri konusu olmadı ki, hangi dile dolanmadı ki?

Halam, birkaç yıl önce dizinin yayında olduğu dönemde, ‘ne çektin be Turgay‘ derdi arada.

Cevabı verirdim anında, ‘ne çekmişim hala?

Gonca Vuslateri, tee o dönemlerde tam sloganlaşmıştı. İşte o karakterle parlattı yıldızını… Sevildi, farkedildi, dillere pelesenk oldu. Ne zaman bir yerlerde sohbet olsa, sohbetin sonunda bu söz duyulurdu, ‘ne çektin be Mahmut veya Ahmet veyahut Sertap…’

Sonra demez miydi, ‘napcanız? Ee mecbuuuurrr‘ diyerek son noktayı koyardı izleyicilere.

Diziden devam ederdi sohbetler… Kadınlar da aralarında konuşurdu. Şimdi yok, şimdi sadece video oynatma kanallarında, arşiv videolarda kaldı. Bazen diğer kanallarda eski bölümleri yayımlanır.

Gonca Vuslateri, Bursalı ve babası astsubay olduğu için 8 yıl boyunca Adana’da lojmanda yaşıyorlar. Vuslateri‘nin anne ve babası ayrılınca, kendisi ablasıyla ve annesiyle İstanbul’da yaşamaya başlıyor. İlkokul ikinci sınıftan beri oyunculuk eğitimi alıyor ve sonra liseden mezun olunca da 2003 yılında Müjdat Gezen Sanat Merkezi tiyatro bölümüne gidip, eğitimini orada tamamlıyor. Vuslateri‘nin ilk adım attığı proje ‘Ruhsar‘ dizisi oluyor.

Sonra sırasıyla;

Eyvah Kızım Büyüdü (2000, Kanal D)

Aliye (2004, Atv)

Büyük Buluşma (2004, rahmetli Samanyolu TV)

Kız Babası (2006)

Canım Ailem (2009, Atv)

Küçük Sırlar (2010-2011, Star TV)

Yerden Yüksek (2011, TRT 1)

ibreti Ailem(2012, Star TV)

Yalan Dünya (2012-2014, Kanal D)

Gönül İşleri (2015, Star TV)

Anne (2016, Star TV)

 

Ayrıca tiyatro ve sinemada da oynayan Vuslateri, Anne dizisinde de çok etkileyici bir karakterle karşımıza çıkmıştı. O diziyi dahi sevmeye başlamıştım.

Yalan Dünya dizisinin senaryosunu Gülse Birsel yazdı. Kendisi arada Hürriyet‘e de yazıyordu. En son öyle biliyorum; artık Hürriyet gazetesi okumadığım için bilmiyorum.

Türk durum komedisi olan dizinin yönetmenliğini, Jale Atabey Özberk üstlenmişti ve 13 Ocak 2012 yılında Kanal D‘de yayımlanmaya başlamıştı. Dizinin o güzel ve eğlenceli şarkılarını sanatçı Nil Karaibrahimgil yaptı.

Dizinin konusu ise, İstanbul Cihangir’de yan yana yaşayan Türkiye’nin iki uç hayat tarzından gelen iki ailenin komik hikâyeleri yer alıyordu. Bu fikir ise, Cihangir’de ofis aranırken ortaya çıkmış.

Geldik mi finale?

Final programı, yılbaşı gecesine geldi. 31 Aralık 2014 yılında dizinin son bulacağı açıklanmıştı. Lâkin dizi, 19 Kasım 2014 yılında yayından kaldırıldı. Kaldırıldı; ama etkisi hâlâ var.

Hâlâ, Orçun karakterini, Vasfiye Teyze, Selahattin Çakaler, Tülay… gibi eğlenceli karakterleri arıyorum. Onların kısa kesitlerini gördükçe ilk izlediğim zamanlar gibi kahkaha atıp, keyifleniyorum.

 

 

Önceki Sayfa

Hayko Çepkin bu defa 3D'li

Sonraki Sayfa

KUYRUĞU JİLETLİ UÇURTMA!

Turgay Kılıç

Turgay Kılıç

Gazeteci