FARKLI SESLERMÜZİK

LENİNGRAD: AYKIRILIK, ZEKA, MİZAH VE MÜZİK ZİYAFETİ

Leningrad bilindiği üzere St. Petersburg’un Sovyetler Birliği dönemindeki adı. Bize göre “Deli”, Rus tarihine göre “Büyük Petro”nun Avrupa’nın burnunun dibinde bir başkent olarak kurdurduğu bu şehrin içinden çıkan dinlenilesi bir grup da şehrin eski adını almış.

Segei Shnurov’un kurup büyüttüğü grup, bizdeki Ezginin Günlüğü ya da Yüksek Sadakat gibi solist değişikliklerinden hiç etkilenmeyen, canlı performansı albümlerinin hiç gerisinde kalmayan gruplardan.

Yirmi yıllık tarihinde değiştirdiği solistler ve müzisyenlerin hepsinden barındırdığı izlerle devam eden grup; Shnurov’un yanında iki yeni kadın vokali ile yoluna devam ediyor. Canlı performanslarında küçük bir ordu kurulabilecek sayıda müzisyenle sahnede yer alan Leningrad’ın konserleri tıklım tıklım doluyor.

SIRADIŞI KLİPLER, SIRADIŞI SESLER

Leningrad’ın müziğine ek olarak mizah ve Rus argosunun eşsiz örnekleri ile donatılmış şarkı sözleri de oldukça dikkat çekici. Müziğin eğlence yanını, akustik zevkini bir kenara hiç bırakmadan veren müthiş bir grup. Klipleri ise müthiş derecede eğlenceli.

Grubun yirminci yılı için çekilmiş zamanı geriye saran ve bir sirkte ortaya çıkan felaketleri ele alan Kolshik’ten; Petersburg’da artık parçalanmış vücutlara karşı laçkalaşan iki kalender ambulans görevlisinin gösterildiği Zoj’a….

Bir randevu öncesi birkaç kilo fazlasını saklamak için elinden gelen her şeyi yapan genç kızın komik hikayesini ele alan Eskponat’tan, kadın düşkünü eski sevgiliye hokey sahasının buzları üzerinden “Elveda ..salak, hiç sıkılma futbol izle!” diye seslenilen Pizdabol’e…

Ama benim en sevdiğim “V Pitere Pit”. Klip bir beyaz yakalının vahşi kapitalizme (patronuna, onu da Sergei Shnurov oynuyor) küfürler savurarak işten ayrılmasıyla başlıyor. Ona, yirmi dört saat çalışan bir marketin kasiyeri katılıyor. Araba çarpmasına ve Petersburg’un kanallarına düşmesine neden oldukları bir polis de onlara katılıyor. Ardından aksanından dolayı navigasyon aletiyle tartışan bir taksiciyi de yanlarına alıyorlar. Ve kendisine kulak asmayan dinleyicilerin canına tak ettiği bir turist rehberi de ekibe katılıyor ve hep beraber şehrin sokaklarında dolaşmaya başlıyorlar. Piter, St.Petersburg’un kısaltılmış hali ve v pitere pit; “Petersburg’da iç” anlamına geliyor. Linkini de verelim:

 

Bu beşli daha sonra çekilen ve göğüsleri küçük olduğu için aldatılan bir kadının hikayesine odaklanılan Siski “Göğüsler” adlı klibin detaylarında da yer alıyor daha sonra.

Kolshik: https://www.youtube.com/watch?v=ktiONWfSL48

Zoj: https://www.youtube.com/watch?v=DgdP5U28jHc

Eksponat: https://www.youtube.com/watch?v=et281UHNoOU

Pizdobol: https://www.youtube.com/watch?v=i05rG–SQPk

 

 

Önceki Sayfa

KOD ADI MÜSTEAR: ADI GİZLİ ŞÖHRETİ BELLİ YAZARLAR

Sonraki Sayfa

EDEBİYAT DÜNYASININ ACI GÜNÜ: AHMET CEMAL HAYATINI KAYBETTİ

Ahmet Balcı

Ahmet Balcı