MÜZİKMÜZİK HABERLERİ

Yasmin Levy: “Annemden etkilendim”

Ara ara dinlediğim ve sesinden çok etkilendiğim bir sanatçı var. Ben yeni keşfettim. Geçen hafta…

Çok etkilemişti beni… İlk dinlediğim şarkısı da,”

Yasmin Levy – Yo En La Prizion” diye yazıyordu.

Merak içinde beni etkileyen sanatçıyı araştırmaya koyuldum.

İsrail asıllı şarkıcı ve besteci Yasmin Levy, 23 Aralık 1975 Kudüs doğumlu. İki yaşındayken babasını kaybediyor, annesi tarafından büyütülüyor.

6 yaşında başladığı piyano eğitimini, 18 yaşına kadar devam ettiriyor.

20 yaşında ise şarkıcılık hayatına ilk adımını atarak, 21 yaşında da, ilk defa dinleyici önüne çıkıyor. Ayrıca yerel çalışmalarını da bu doğrultuda yürüten Levy, WOMEX 2002‘de ilk defa uluslararası arenada kendini gösteriyor ve şarkıcılıkta ilk  yolunu almış oluyor.

İlk albümü ‘Romance & Yasmin’ olan Ladino müziğe odaklanıyor. Bu ilk albümünde 1919’da Manisa’da doğan ve Koro Şefi olan babası Yitzdak‘ın çalışmaları ve Türk müziğinin verdiği katkı da büyük önem taşıyor tabii ki.

Baba Yitzdak, İsrail Devleti Kurulduktan sonra, İsrail Ulusal Radyosunun Ladino Departmanı başkanı olarak atanıyor. Yitzdak, hayatını Sefarad Yahudilerinin müziklerini derlemeye ve korumaya adayınca, işte güzel ve etkileyici sanatçı Yasmin, bu süreç içerisinde bu özel mirasla büyüyor.

Yasmin Levy, özellikle Latin ve Sefarad müziğinin Endülüs Flamenko, Türk müziği, Ladino, Farsça ve Arap etkilerine pek çok unsuru barındırıyor.

Eserlerini yazmadan geçemeyeceğim; 

2004’te Romance & Yasmin,

2005’te La Juderîa,

2006’da Levia at the Tower of David, Jerusalem,

2007’de Mano Suave adlı albümde, Sezen Aksu’nun ‘Firuze şarkısını İspanyolca seslendiriyor. Bence güzel seslendirmiş…

2009’da Sentir

2010’da ise Libertad

2013’te Sevda,

Kadifeden Kesesi‘ adlı şarkıyı da dillendirmeden geçmemiş… Onu dinlemenizi de tavsiye ediyorum.

Ve bu her albümde, mükemmel ve huzur veren sesiyle ben pek mest oldum. Dinlendirdiği gibi, bazen çok acı veriyor. Eskilere gitmeden, sevdiği insanı özlemeden şarkıyı bitiremiyor insan.

‘Annemin üzüntüsünden etkilendim’

Yasmin‘in neden bu denli üzücü ve derinden etkileyici şarkılar yazdığını ve neden bu duyguyla seslendirdiğini, aslında annesinin hep üzüntülü olduğu zamanlara değiniyor. Annesinden edindiği üzüntüyü yakaladığını ve bu doğrultuda şarkılar söylediğini ifade ediyor. Ruhuna ilişmiş bu duygu, tüm şarkılarına işliyor. Gerçekten de çok zor bir durum.

Ayrıca Levy, son yıllarda Ömer Faruk Tekbilek, Enrico Macias, Yiannis Kotsiras, Eleni Vitaly, Natacha Atlas, Montse Kortes, Kubat, İbrahim Tatlıses, ve Maria Toledo ile iş birliği içinde çalışmış.

Oldukça başarılı olan sanatçı Yasmin, Music Mon Amour  başlıklı ARTE TV belgeselinin konusunu oluşturuyor ve efsanevi Rebetika şarkıcısı Roza Eskanazy‘ye  verdiği “My Sweet Canary” (Benim tatlı kanaryam) adlı belgeselde yer alıyor. Burada sesini konuşturuyor Levy. Arka fonda sesini duymak mümkün. Belgesele çok etkileyici bir ses katmış. Belgeselin bir kısmı da İstanbul’da geçiyor. Yasmin Levy, belgeselde arka fonda olduğu gibi, sahnede de rol şarkı söylüyor. Belgeselde Yunanistan, Türkiye ve İsrail‘den heyecan verici bir müzik yolculuğuna çıkan üç genç müzisyenin hikayesini anlatıyor.

Müzikle kalın…

 

Önceki Sayfa

ÖN YARGILARI YIKMAK İÇİN BİR ADIM ATTIK

Sonraki Sayfa

Hayko Çepkin bu defa 3D'li

Turgay Kılıç

Turgay Kılıç

Gazeteci