MANŞETSİNEMASİNEMA HABERLERİSÖYLEŞİYORUZ

Taha Ulukaya, ‘Hile’ İle Geldi

Yepyeni bir bilim kurgu dizisi yakında izleyici ile buluşacak. Projesi uzun süredir tasarlanan ve yapımcılığını Filmler ve Filimler Platformu’nun üstlendiği dizi, internetten yayınlanacak. Dizinin başrol oyuncusu Taha Ulukaya ile hem Hile’ye hem Bi O Kalmıştı’ya hem de sanata dair meseleleri konuştuk…

 Yeni diziniz Hile neyi anlatıyor?

Şimdi konusunu anlatmak olmaz. Fazla spoiler vermeden şöyle diyerek kısa ve öz bir cevap verebilirim: Alman asıllı bir yazılım uzmanının hikayesini anlatıyor.

Mevcut diziler arasında hangi boşluğu dolduracağını, ya da hangi tarza eklemleneceğini düşünüyorsunuz?

Açıkçası biz Hile’yi boşluk doldurmak için yapmadık. Türkiye’de adam gibi bir bilim kurgu aksiyon iş yok diye de yapmadık. Biz sadece güzel, nitelikli, elle tutulur, alt metni güçlü ve kaliteli bir iş sunmak için yaptık. Ülkemizde bu tip işlerin göreceği değeri az çok tahmin edebiliyoruz. Bu sebeple bizi 10.000 kişi de, bir milyon kişi de izlemiş olsa hedeflerimiz farklı. Yurt dışında birçok prestijli web dizi festivalleri yapılıyor. Bu proje de o festivaller düşünülerek hayata geçirildi. Türü bilim kurgu, aksiyon… İnsanlar bilim kurgu denildiği zaman Hollywood etkisi ile mutlaka uçarı bir şeyler bekliyor. Bizde öyle bir durum söz konusu değil. Bütçe ile eş orantılı olarak zaten olamazdı. Ama konu ve hikaye bazında baktığımız zaman, ‘ilk sezon için’ zaten uçarı bir şeyler görünmemesi de normal.

“HİLE HER ANLAMDA BAMBAŞKA BİR NOKTADA”

Filmler ve Filimler Platformu dizi yapımcılığı aşamasına nasıl geldi?

Ben zaten yıllardır seslendirme ve senaryo yazarlığı/danışmanlığı işi ile uğraşıyorum. Dolayısı ile sektörde yıllardır çalışıyoruz. Hile yeni bir iş değil, 2014 yılında yazılmış ve 2015 sonu gibi tamamlanmış bir hikaye. Dizi yapımcılığı konusunda ülkemizde internet dizisi büyük bir eksiklik, zaten öncesinde belirttiğim gibi gelişmiş ülkelerde bu türün festivalleri yapılıyor. Bizde ise yeni yeni başladı. Biz genç arkadaşlarımıza her zaman YouTube platformu için kapı olmaya devam edeceğiz. Barut, Kutu, Connected gibi diziler buna örnektir. Genç ve yetenekli arkadaşlarımız çekmişlerdi ve biz de yayınladık. Kendi bir kanal açıp yayınlasa muhtemelen akrabaları izleyecek ama sayemizde onları artık birçok insan takip ediyor ve tanıyor. Bize her gün muhakkak Kutu ve Barut hakkında soru soranlar oluyor. Bu güzel bir şey. Bu dizileri yapan arkadaşlarımız için seviniyoruz. Ellerinde kısıtlı imkanlar vardı. Ama altı dolu bir iş yaptılar. Zaten bu tarz amatör ruhla yapılmış işleri izlerken teknik aksaklığa değil hikayeye bakmalısın. Tabi Hile ile bu işleri ayrı tutmalıyız. Çünkü Hile her anlamda bambaşka bir noktada.

 

“PROFESYONEL OLDUĞUM ALANDA PARA DEVREYE GİRER”

Fragmanı izledim. Kodlarla uğraşan karakterler neden pizza yerler hep, neden Türkiye’de erişimi daha kolay ve ucuz olan döner dürüm falan yemezler?

Valla ilk tanıtım fragmanını izlediyseniz onda pizzayı yemiştik detay olsun diye bunu da çekelim dedik. İlk tanıtımımız böyle bir iş geliyor haberiniz olsun diye yapıldı. Hile’nin asıl fragmanı kasım sonu yayınlanandır.

Sizi Bi O Kalmıştı filmi sayesinde tanıdım. Kendine has bir mizah oluşturmuştunuz. Tiyatro gösterimleri sürüyor mu? Hile’de de buna benzer mizahi üslubu görebilecek miyiz?

Bi O Kalmıştı sevdiğimiz bir abimizin işiydi ve biz de kendisine destek olduk. Mizah olayına gelince teşekkür ederim . Tiyatro gösterileri maalesef devam edemiyor. Hile’de ara ara tabi ufak şakalar görebiliriz.

Senaryo’dan yapımcılığa, seslendirmeden stand up’a gösteri sanatlarının her alanında çalışmalarınız var. Bu sizin tercihiniz mi gereklilikler mi sizi bu noktaya getirdi?

Asıl işim seslendirme ve senaryo. Açıkçası stand up benim işim değil. Sadece keyif aldığım sanata dair her işin içinde olmayı seviyorum. Tek ve bence önemli faktör, seslendirme ile senaryo harici işleri maddi kaygı gütmeden yapıyorum. Profesyonel olduğum alanda para devreye girer.

“NEREDE DOĞDUĞUMA DEĞİL NASIL ÖLDÜĞÜME BAKIN”

– Bi O Kalmıştı’nın bazı esprilerinde ve özellikle sizin bazı tonlamalarınızda Yılmaz Erdoğan’ın filmlerine ve Bir Demet Tiyatro’ya gider gelir gibi oldum. Bir tanışıklığınız ya da sanatsal anlamda etkileşim söz konusu mu?

Biz o insanları izleyerek büyüdük. O karakteri de Yılmaz Erdoğan’ın ‘Bana Bir Şeyhler Oluyor’ oyunundaki Adnan karakterinden kotarmışımdır.

-İnternette pek doyurucu bir biyografinize rastlamadım. Taha Ulukaya nerede doğdu, nerelerde yetişti? Kimdir, nedir bu adam yav?

Ne yapacanız oğlum benim biyografimi. Nerede doğduğum değil nasıl öldüğüme bakın siz.

-En sevdiğiniz kitap, en sevdiğiniz film, en sevdiğiniz tiyatro oyunu?

Benim enlerim yok maalesef. Kimsenin yoktur. Olmamalı. Olmasın yani. Sen hiç en iyi gezegen şudur diye bir şey duydun mu? Olamaz. Hep keşfetmek gerek.

Önceki Sayfa

Klasik Batı Müziği Nasıl Dinlenmelidir?

Sonraki Sayfa

Bir Ayrılık Sendromu

Ahmet Balcı

Ahmet Balcı