MANŞETYABANCI DİZİLER

Ash vs. Evil Dead: Komedi Korku Türünün Efsanesi

80’li yılların kült korku filmi serisi olan, ve video partilerinin değişmez eğlencesi Evil Dead’in devamı niteliğin de çekilen Ash vs Evil Dead bol kanlı, yer yer oldukça sert, absürt sahnelerle dolu bir korku komedi örneği. Serinin uzak ara en iyisi olan ikinci filmi hedef alarak yola çıksa da diğer iki filmden de yer yer beslenip yeni bir mitoloji yaratma çabasında. Aradan geçen 30 yıl da yaşadığı acıların travmaların üstesinden gelemeyen bir adamın yeni dostlarıyla dünyayı kurtarma çabasını izlemek gerçekten keyifli.


Özellikle komedi malzemesini yaşlı şişman, aptal ve azgın Ash’ten çıkarsa da kesinlikle elini korkak alıştırmayıp oldukça sert sahneler koymayı ve B filmlerin tüm özelliklerini kullanmaya özen gösteren bir eser. Kendisiyle alay edebilme büyüklüğünü gösterse de genel olarak tutarlı olması, başta kadın karakterlerin çok güçlü çizilmesi, eseri sürükleyici yapan unsurların başında geliyor. Tecrübeli oyuncu Bruce Campbel, 30 sene önce filmlerde gösteremediği performansı burada öyle gösteriyor ki bir yıldız gibi parlıyor (baya şaşırdım bu konuda). Hala Xena olarak aklımız da yer eden Lucy Lawless ve burada tanıdım Dana DeLorenzo da eserin ağır topları kıvamında.

İlk sezon daha heyecanlı ve sürükleyici ilerleyip harika bir final yapsa da ikinci sezon daha yavaş başlayıp daha fazla olayların köklerine iniyor. Hem filmleri hem de Ash’ın geçmişini deşiyoruz, hatta eski kasabasına gittiğimizde Ash’i niye bu kadar berbat bir halde bulduğumuzu da öğrenmiş oluyoruz. Dizinin sonlarına doğru zamanda yolculuk başta olmak üzere, birçok heyecanlı gelişme yer alsa da üçüncü sezonda en azından bir Ortaçağ’a seyahat işleri daha eğlenceli ve sürükleyici hale getirir gibime geliyor. Eğer benim gibi komedi korkuya bir zaafınız varsa ya da, Evil Dead serisini seviyorsanız Ash vs Evil Dead kesinlikle tecrübe etmeniz gereken bir dizi.

Önceki Sayfa

KOMA DAM : DAM VE HAYAT

Sonraki Sayfa

Stranger Things: Karanlık Adamlar, Saf Aşk, Dostluk

Ömer Kemerli

Ömer Kemerli