YABANCI DİZİLER

Stranger Things: Karanlık Adamlar, Saf Aşk, Dostluk

Geçen sene tersten anlattıkları canavar hikayesi Hidden’le  dikkat çeken Duffer kardeşler çıtayı yükselterek 80’li yıların korku ve bilimkurgu filmlerinin atmosferini, dinamiklerini kullandıkları bir şahesere soyunmuşlar.  Super 8’le J.J. Abraham gösterdi ki 80’leri çok özlemişiz o kırılganlığı, volkmen, bta’yı eski bir dostu görür gibi bağrımıza bastık. E.T.’nin pek de hayranı olmasam da, Super 8’i çok sevdim Stranger Things ise hem E.T.’nin (Süper 8 ve niceleri) atmosferini sağlıyor hem de Stephen King’in romanlarının tadını veriyor.

Yine devlet destekli bir araştırmayla kapasitelerinin çok üzerinde bir işe soyunan karanlık adamlar, başka boyutlar, canavarlar, kaybolan çocuklar, yetenekli eleven, saf aşk, dostluk, cefakâr anne, fedakarlık, okulun popüler saçmalıkları ne ararsanız var, 8 bölüm olmasına rağmen hem doyurucu hem de bir solukta izliyorsunuz.  Hem 80’lerin sıcak havasını hem de bilinmezliğin ateşlediği gerilim atmosferini harika yediren Duffer kardeşler, oyuncu yönetiminde de dizi kalibresini aşmışlar. Son yıllarda özellikle diziler de çok basit rol yapan çocuk oyuncular varken, Duffer kardeşler başta Eleven’ı oynayan Millie Bobby Brown olmak üzere çocuk oyunculardan muazzam performans almışlar. Yıllardır kayıp olan en son Kara Kuğu’da küçük bir rolde hiç fena bir iş çıkarmayan Winona Ryder, resmen geri dönüşünü müjdeledi. Neticede 80’ler deyince akla gelen 3-5 genç oyuncudan biri olan Ryder’a hiç de yabancı olmayan sular. Eserde önemli bir yer tutan boyutsal sahnelerin tasarımı, kullanımı çok etkileyici. Resmen kabus ayarında bir deneyime dönüşüyor bu sahneler.

Özellikle çocukluklarını ve ergenliklerini 80’lerde yaşayan 30 yaş üzeri kuşaktansanız yılın en etkileyici ve unutulmaz nostaljisi olan  Stranger Things’i kesinlikle kaçırmayın. Yeni kuşaklar da sahiplenmiş görünüyor ki, IMDB puanı 9,0 ve genel tepkiler hep üst düzey. İkinci sezon ekimde ve dokuz bölüm olacak gibi görünüyor bu sefer.

Önceki Sayfa

Ash vs. Evil Dead: Komedi Korku Türünün Efsanesi

Sonraki Sayfa

WESTWORLD: TEK SINIR İNSANIN KENDİ CİBİLİYETİ

Ömer Kemerli

Ömer Kemerli