MANŞETYABANCI DİZİLER

YIRTICILARIN ANATOMİSİ; NOCTURNAL ANILMALS

Ünlü moda tasarımcısı Tom Ford ikinci uzun metrajın da  Austin Wright’ın Tony ve Susan adlı kitabından uyarladığı filmimizde gece hayvanlarının (yırtıcılar) anatomisini çıkartıyor. Başta söylemek gerekiyor ki film sert, psikolojik, birçok metaforla dolu ve gerçekten rahatsız edici. Yazım birçok spoiler içeriyor.

Susan ilk aşkı, onu kendisinden bile daha iyi tanıyan ve olduğu gibi seven tek insan olan Edward’ın kalbini parçalayarak terk edeli 19 yıl olmuştur. Edward’ın evliliklerinden yola çıkarak kaleme aldığı “Gece Hayvanları” romanının bir baskısını yollamasıyla başlıyor olaylar. Susan kendisine ithaf edilmiş romanı okuyarak girdiği iç hesaplaşmayı romanla paralel olarak görüyoruz. Zengin, popüler olan Susan kocası tarafından sadece aldatılmıyor resmen kale alınmıyor, bir yalanı yaşıyorlar. Kızı daha 16-17 yaşında büyük ihtimalle Susan’ın tanımadığı bir adamla yatakta ve uzun zamandır birbirlerini görmemişler.(seni çok özledim diyor)

Yaptığı popüler saçmalığın sanat olmadığını biliyor, acımasızca insanların hayatını karartıyor ama yaptığını romanı okuyunca anlıyor. Arkadaşıyla konuşması Susan’ın yakın bir zaman önce intihara meylinin olduğu sonucunu çıkardı bende. Arkadaşı eşcinsel kocasını göstererek bari görüştüğü tek kadın benim demesi aslında tüm sosyeteye sert ama gerçekçi bir bakış. Çocuğunu öldürüp kocasını terk ettik den sonra nefret ettiği annesine dönmüş, bunun bir süredir farkın da ki, Edward son zamanlarda devamlı aklındaymış, (roman eline ulaşmadan önce de) hatta arayıp bir kaç sene önce güvenli bir dal aramış. Ne yaptığını araştırması, hiç evlenmemiş yazık demesi de zaten bu yüzden. (yüzüğünü de takmayarak gitti yemeğe)

Hayata umutla bakan, insanların iyi yönlerini gören, romantik Edward’ın ise  19 yıl önce o gün öldüğünü romanın sonlarına doğru anlıyoruz. (anlamalıydım her ikisini de korumalıydım) Hem tam olarak ilişkilerinin özeti niteliğinde ki kitabı yazmasının da Susana adaması da bu yüzden. İlk kitabımı yoksa bir çok kitabından birimi söylenmedi. İlk kitabı diye düşündüm ki öyle daha anlamlı oluyor, sonuç olarak heyecan yaratamayan sıradan şeyler yazan bir adamken best seller yaratabilen bir adama dönüşmesi katıksız acı ve pişmanlıkların bir yansıması. Tarihin en büyük başyapıtlarından Hustler’da, Paul Newman’ın finalde  dediği gibi  ‘’Yetenekli olmak yetmez, insanın karakteri olmalı.’’ ‘’Artık karakterim var. Louisville’deki bir otel odasında kazandım.’’

İlk uzun metrajında farklı bir deneyimdi, ama gece hayvanları Tom Ford’un ustalık eseri, bunu hiç düşmeyen tedirgin edici atmosferinden, anlatımına, oyuncu yönetimine ve tabi ki metaforlarına kadar her yönde görüyorsunuz. Belki ikinci uzun metrajını çeken bir sanatçı için erken bir söylem olacak ama günümüzde efsanevi yönetmen Kubrick’in sinemasına en yakın yönetmen olduğunu düşünüyorum.

 

Önceki Sayfa

ŞİMDİ İZMİR’DE KİTAP FUARI ZAMANI

Sonraki Sayfa

ELİM SENDE: MAVİ BİR GÖKYÜZÜ HİKAYESİ

Ömer Kemerli

Ömer Kemerli