MANŞETTELEVİZYONYERLİ DİZİLER

SAVAŞÇI; KILIÇ TİMİ!

Pazar akşamı Fox Tv Ana Haber Bülteni’ni izlemeyi planlıyordum. Geç kalmıştım ve bültenin anca sonuna yetişmiştim. Derken ilk bölümüyle yayına girecek dizinin duyurusunu verdiler. Sete canlı bağlantı kurdular! Senaristi, yönetmeni, yapımcısı, oyuncusu hepsi ‘dev prodüksiyon’ olarak tanımladı Savaşçı’yı… Fakat izleyince hiçte öyle olmadığını göreceksiniz!

Dizi 15 Temmuz öncesi ve 15 Temmuz sonrasını ele alıyor.

15 Temmuz öncesi görevden alınan, Ergenekon ve Balyoz davalarında hapse atılan ve müebbet yiyip ardından da masum oldukları anlaşılan askerlerin göreve alınma sürecini anlatıyor.

15 Temmuz kalkışması sonrası bir bürokratın Albay Halil İbrahim Kopuz’lunun  (Murat Serezli) yanına gelerek tekrar göreve dönmesi konusunda ikna ediyor. Kopuzlu ise tüm ekibinin serbest kalması karşılığında teklifi kabul ediyor ve Kılıç Timi adında bir oluşum kuruyorlar…

Yani kısacası ekranlarda bir asker güzellemesi var! Aslında sadece bu kanalda değil, eş zamanlı olarak birçok kanalda aynı temayı işleyen dizi furyası başladı. Bizim TV sektöründe birbirinin kopyası diziler her zaman vardır. Ama hepsinin tanıtımının neredeyse aynı anda girmesi kopyadan çok bana bir düğmeyi anımsatıyor. Birileri aynı anda düğmeye basmış olabilir mi?

Sizce de aynı anda aynı tür dizilerin yayına girmesi bir tesadüften mi ibaret?

Pazar Savaşçı (Fox TV), pazartesi İsimsizler (Kanal D) ve Söz (Star TV)… Bunların hepsi asker temalı yapımlar… Anlaşılan o ki 15 Temmuz’da çizilen askerin karizmasını dizi, sinema ve belgesellerle düzeltmeye çalışacaklar.

16 Nisan referandumu sonrası haber kanallarında askerler çıkarılıp vatanseverlik ve milliyetçilik kasarlarsa şaşırmamak gerek. Asker algısına vurulan ağır darbe anca yoğun propaganda ve algı yönetimiyle düzeltilebilir. Bilen biliyor bilmeyen yoğun propagandanın etkisi altında kalıyor, kalacaktır…

Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki Savaşçı, öyle anlatıldığı gibi uzun süre hazırlanılmış ‘dev prodüksiyon’ gibi görünmüyor. Aceleye gelmiş bir dizi gibi görünüyor, izleyenler bana hak verecektir. Hatta bana Samanyolu TV’nin Şefkat Tepe/ Sungurlar dizisinin kopyası gibi geldi. Fikirsel olarak zıt bile olsa diziye döşenen şarkıların tarzı ve çekim yerinin aynı olmasının yan ısıra amatörlükte diz boyuydu. En çok da amatörlük tarzı benziyor diyebiliriz!

Evet dizi ilk bölümüyle reytinglerde birinci oldu. Sungurlar da amatördü fakat kendi gününde birinciydi… İyi seyirler…

 

 

Künye

 YAPIM: LİMON FİLM

YAPIMCI: HAYRİ ASLAN
YÖNETMEN: VOLKAN KOCATÜRK
SENARYO: SÜLEYMAN ÇOBANOĞLU
2. YÖNETMEN: MİRSAD HEROVİC–ÖZLEM KOZA
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: METİN TURGUÇ
GENEL KOORDİNATOR: FARUK UÇAN
YAPIM KOORDİNATÖRÜ: SERCAN TEVS
MÜZİK: ALPAY GÖLTEKİN-ZEYNEP ALASYA

DİZİDE KİM KİMDİR?

Berk Oktay (Yüzbaşı Kağan Bozok), Yıldız Çağrı Atiksoy (Aslı Özkaynak), Murat Serezli (Albay Halil İbrahim Kopuz), Fırat Albayram (Üsteğmen Serdar Türkmen), Burç Kümbetlioğlu (Başçavuş Bayram Bayat), Alican Albayrak (Teğmen Murat Gündoğdu), Uğur Biçer (Üstçavuş Emre Durmuş), Bahadır Vatanoğlu (Astsubay Galip Aygün), Hakan Dinçkol (Başçavuş Turan Hüseyinoğlu), Nazan Diper (Selver Bozok), Doğan Bayraktar (Üstçavuş Selçuk Yenilmez), Onur Özaydın (Kubilay Ketenci), Zeynep Elçin (Yıldız Bozok),

Alp Öyken (Emekli General Mehmet Arif Kılangıç), Yeliz Akkaya (Hatice Bayat), Ercüment Fidan (Tepegöz Zülküf Keskin), Zeki Ocak (Sami Çelik), Münire Apaydın (Handan Hemşire), Ali Tarık Fındık (Uzman Çavuş İlyas), Necmettin Çobanoğlu (Necati Türkmen), Atakan Işıktutan (Üsteğmen Muhabere ), Berk Bulmuş (1.Uzman Erbaş), Serhat Nalbantoğlu (General), Yıldırım Gücük (Ruhi), Fırat Şahin (Merdan Keskin), Yiğit Anıl Dinkçi (General Emir Astsubay)

Önceki Sayfa

KUYRUĞU JİLETLİ UÇURTMA!

Sonraki Sayfa

VOLKAN SEVERCAN: OYUNCULUK KRİTERLERİ GÜZEL ÇİRKİN VE YAKIŞIKLI KAVRAMLARINA İNDİ

Mustafa Kılıç

Mustafa Kılıç

Gazeteci- TV eleştirmeni- Ekran Jürisi- Röportajcı- 3 kitabı var